W  dniu 10 maja  2016r.  przy  zbiorniku  Dębowy  Las w Wołkowianach odbyły się  XX Powiatowe  Biegi Niepodległości im. Ks. Stanisława Wawrzyszuka.

W  Biegach wzięło udział  87 uczestników z powiatu  chełmskiego.  Najlepsi   stanęli  na  podium. Medale i dyplomy ufundowane  przez Starostwo Powiatowe w Chełmie i Szkołę Podstawową w Żmudzi  wręczyły: Pani  Edyta  Niezgoda -  wójt  Gminy  Żmudź  i   Małgorzata  Piątek - dyrektor  Szkoły  Podstawowej      w Żmudzi.     Na  koniec  wszyscy  w  przyjaznej   atmosferze  miło   spędzili  czas  przy  ognisku i pieczonych kiełbaskach.
  Dyrektor Szkoły Małgorzata Piątek bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w Biegach. Szczególne  podziękowania za pomoc kierowane są do różnych  instytucji i osób, które włączyły  się w organizację imprezy.
•    Starostwo  Powiatowe  w Chełmie
•    Urząd Gminy w Żmudzi
•    Posterunek  Policji w  Żmudzi
•    Ośrodek Zdrowia  w  Żmudzi
•    PKS Chełm
•    Mariusz Sołtysiuk Piekarnia  „Nasza”
•    Jan  Malinowski  
Podziękowania należą się  również pracownikom  Szkoły Podstawowej w Żmudzi: Beacie Łatwińskiej, Jarosławowi Bureciowi, Maryli  Olszackiej,  Arkadiuszowi Cichoszowi,  nauczycielom  Gimnazjum  w  Żmudzi:  Elżbiecie   Mróz,  Mariuszowi  Gorczyckiemu.
Szczegółowe  wyniki  znajdują się w poniższym  protokole.

 Komisja ,,XX  Powiatowych  Biegów Niepodległości  im. Ks. Kanonika Stanisława Wawrzyszuka” w  Wołkowianach w składzie:

1.Beata Łatwińska -  Przewodniczący
2. Elżbieta Mróz  - członek
3. Grzegorz Świderski - członek
4. Adrian Walczuk - członek

Przeprowadzono biegi na niżej wymienionych dystansach  :

I.    SZKOŁY PODSTAWOWE:
- Klasy IV  – dziewczęta           – 400m
- Klasy IV  – chłopcy                – 400m
- Klasy V – VI  – dziewczęta    – 600m
- Klasy V – VI – chłopcy          – 800m


II.     MŁODZIEŻ GIMNAZJUM
- Dziewczęta                 –  800m
- Chłopcy                      – 1000m

III. W kategorii biegów Szkół Podstawowych brało udział  57 zawodników.

- na dystansie 400m dziewcząt miejsca od Ido III zajęli
1Amelia Kokot  -  Szkoła Podstawowa w  Żmudzi
2 Martyna Terlecka - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi
3 Kalina Stopa – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku

- na dystansie 400m chłopców miejsca od Ido III zajęli
1Kacper Sobczuk - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi
2 Patryk Kostrubiec  - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi
3 Łukasz Charaba - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi

- na dystansie 600m dziewcząt  miejsca od Ido III zajęli
1 Klaudia Macegoniuk - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
2 Anna Ryszkiewicz - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
3 Martyna Saczuk - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi

- na dystansie 800m chłopców miejsca od Ido III zajęli
1Korneliusz Sobczuk - Szkoła Podstawowa w  Żmudzi
2 Dawid Kudrel - Szkoła Podstawowa w Białopolu
3 Kacper Krasnowski - Szkoła Podstawowa w Białopolu


 IV.  W kategorii biegów Gimnazja  brało udział  30 zawodników


- na dystansie 800m dziewcząt miejsca od Ido III zajęli
1 Julia Gajewska - - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
2 Martyna Daniel – Gimnazjum w Białopolu
3 Michalina Wawrzyk  - Gimnazjum  w Żmudzi

- na dystansie 1000m chłopców miejsca od Ido III zajęli
1 Robert Janusz  - Gimnazjum  w Żmudzi
2 Paweł Kulig  - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Dorohusku
3 Jakub Fronc  - Gimnazjum  w Żmudzi