W niedzielę 11 listopada 2018 roku mieszkańcy Gminy Żmudź uroczyście obchodzili 100- lecie Odzyskania Niepodległości Polski.


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikami pamięci narodowej w Wołkowianach i Klesztowie przez delegację władz samorządowych: Wójta Gminy Żmudź - Panią Edytę Niezgoda, Przewodniczącego Rady Gminy Żmudź – Pana Krzysztofa Gawrjołka, Zastępcę Wójta Gminy Żmudź – Pana Łukasza Buraka oraz dyrektorów szkół: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żmudzi – Panią Halinę Steczuk, Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Żmudzi – Panią Kazimierę Ciupa i delegację harcerzy.
Następnie w intencji ojczyzny Mszę Świętą w Kościele Parafialnym w Żmudzi odprawił Ks. Proboszcz Dariusz Stefanek, w Klesztowie natomiast Ks. Proboszcz Jacek Bartecki.
W uroczystościach kościelnych udział wzięły również delegacje: Rady Gminy Żmudź, oraz poczty sztandarowe: Rady Gminy Żmudź, OSP Żmudź i OSP Wołkowiany

Kontynuacja uroczystości odbyła się w Gminnym Centrum Kultury, gdzie uczniowie Szkoły  Podstawowej i Gimnazjum w Żmudzi przygotowali akademię patriotyczną połączoną z prezentacją multimedialną zatytułowaną „Wolność trzeba stale zdobywać i nad nią pracować”.
Po akademii zaproszeni goście – seniorzy: Pani Halina Romanowska,  Pani Kazimiera Oskierko, Pan Józef Domińczuk i Pani Bronisława Narolska  wspominali historię naszej gminy oraz przemiany ostatnich lat.
Pani Wójt Edyta Niezgoda podziękowała zaproszonym seniorom, uczniom, harcerzom oraz wszystkim przybyłym gościom za zaangażowanie w organizację uroczystości i świętowanie 100-lecia Niepodległości.
Uczestnicy mieli okazję do obejrzenia wystawionych eksponatów upamiętniających historię Polski oraz wystawy zdjęć obrazujących lokalną historię.       
Święto  Niepodległej uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu harcerzy i kapeli „Kataryna”.