11 sierpnia 2019 r w Żmudzi odbyło się Gminne Święto Plonów. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. Dożynkową celebrowaną przez Ks. Proboszcza Dariusza Stefanka, Ks. Proboszcza Jacka Barteckiego oraz Ks. Piotra Iwaniszczuka.

Rolników z Gminy Żmudź reprezentowali Starostowie Dożynek - Marzena i Piotr Kamińscy z Dryszczowa.
Oprawę muzyczną Mszy oraz koncert wykonała Orkiestra Dęta z Rejowca pod kierownictwem Pana Mariusza Cichosza.

W części artystycznej wystąpili:
Pani Halina Romanowska,  Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki”, Kapela „Żmudziaki”, Zespół „JAK Band”, Kapela „Bimber Boys”, Kabaret „Pod Wyrwigroszem”, gwiazda wieczoru zespół disco polo  „Bayera” oraz zespół „Ricco”.

Wyniki konkursów:

- w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”  I miejsce zajęło Sołectwo Maziarnia, II miejsce Pani Wanda Żarnicka z Pobołowic, III miejsce KGW Wołkowiany.
Wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki”, Pani Halina Romanowska ze Żmudzi, Pani Wiesława Kowalczuk z Pobołowic, Pani Fronc Beata z Roztoki, Środowiskowy Dom Samopomocy „Wrzos” oraz Pani Danuta Nowosad ze Żmudzi.

- w konkursie na „Najsmaczniejszy Chleb Regionalny” I miejsce zajęła Pani Teresa Gąsior z Wólki Leszczyńskiej, II miejsce Pani Ewa Matyszczuk ze Stanisławowa, III miejsce Pani Barbara Wiszniewska z Leszczan.
Wyróżnienia otrzymali: SGW „Dziarskie Wólczanki, Pani Beata Fronc, Pani Jadwiga Gorzkowska, Pani Barbara Kulpa, Pani Krystyna Studzisz, Pan Katarzyna Urbańska, Pani Marta Romanowska, Pani Teresa Magier, ŚDS Wrzos, Pani Katarzyna Jołtuch.
Nagrody w Konkursach wręczyła Pani Edyta Niezgoda – Wójt Gminy Żmudź.

Stoiska ze swoimi produktami wystawili: Sołectwo Maziarnia, SDS Wrzos, SGW Dziarskie Wólczanki, Seniorzy – Żmudź, Pani Krystyna Studzisz –Roztoka, Żmudź, KGW Wołkowiany, Zespół „Jarzębinki”, Sołectwo Leszczany, Pani Wanda Żarnicka – rękodzieło - obrazy, Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych, LODR w Końskowoli, KRUS Chełm, Zielony stół – kuchnia roślinna – Eliza Gawrjołek i Maja Dziekan,  wystawa obrazów Aleksandry Dziekan.

Sponsorzy Dożynek:
„Azart” Zakład –Jan Kwiatkowski „Bialkom” – Adam Białowąs, „Agmar” – Agnieszka Marchwiana, Spółdzielnia Socjalna „Dębowy Las”, Żółkiewska Maria „Sklep Spożywczo Przemysłowy”, Chełmskie Towarzystwo Prawidłowego Myślistwa Koło Łowieckie Nr 22 w Chełmie, Bank Spółdzielczy w Leśniowicach o/ Żmudź, Sklep Spożywczo Przemysłowy – Agata Bogucka, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STAR –MAX – Adolf Jochaniuk, Grzegorz Laskowski – Skup zbóż Dryszczów, Olszanki Janusz – Mechanika Pojazdowa, Piekarnia „Nasza Żmudź, Transpol Sp. z o. o. – Łęczna, Dariusz Antonowicz – Transport ,Usługi.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Loteria Fantowa z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez radnych, sołtysów, radnego powiatowego ze Żmudzi, Wójta, Zastępcę Wójta i Skarbnika Gminy.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym mieszkańcom za pomoc w przygotowaniu tegorocznego Święta Plonów.