Dnia 09.11.2016r. w Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum Publicznym w Żmudzi odbyła się uroczysta akademia z okazji najważniejszego święta narodowego - 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości. Część artystyczna przygotowana została przez uczniów klas: IV,V, VI, I G, II G, III A G i III B G pod opieką: p. Anny Grabowskiej, p. Alicji Siudak, p. Beaty Łatwińskiej oraz p. L. Białowąs. Młodzi aktorzy przybliżyli zgromadzonym na apelu uczniom historię naszego kraju-czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Przypomnieli koleżankom i kolegom, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, skłaniając wychowanków szkoły podstawowej i gimnazjum do zastanowienia się nad patriotyczną postawą. Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni żołnierskie. W dniu 11.11.2016 r. uczniowie zaprezentowali akademię społeczności lokalnej podczas Mszy Św. W intencji ojczyzny. Dla wszystkich była to doskonała lekcja historii.