W niedzielę 20 czerwca w Żmudzi odbył się "Jarmark Aktywności Kobiet" dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ”EtnoPolska 2021”.

 

Z jarmarkiem jednocześnie odbyła się impreza kolarska - „Maraton Kresowy”, w którym wzięli udział zawodnicy z całej Polski oraz Litwy i Ukrainy.

Swoje stoiska zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Dziarskie Wólczanki” zespołu „Jarzębinki”, Środowiskowego Domu Samopomocy „Wrzos”, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Związku Emerytów i Rencistów oraz sołectw: Maziarnia, Wołkowiany i Żmudź.

Ekspozycje przygotowane przez Panie miały na celu zaprezentowanie własnoręcznie przygotowanych potraw regionalnych oraz prac rękodzieła artystycznego. Działanie miało na celu przypomnienie społeczności różnorodności kuchni regionalnej.

Obecna na Jarmarku Pani Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek wręczyła nagrody laureatom konkursu fotograficznego ”O regionie”.

Uczestnicy Jarmarku mieli także okazję zapoznania się z zapomnianą i niekultywowaną dziedziną jaką jest garncarstwo, gdzie chętni mogli uformować sobie dowolną figurkę z gliny.

Panie z ŚDS „Wrzos” przygotowały warsztaty lepienia z masy solnej. Dzieci poprzez zabawę mogły zapoznać się z wiedzą na temat produktów regionalnych.

Można było wysłuchać koncertów zespołów śpiewaczychi kapel. Atrakcją jarmarku był występ zespołu „Pogwizdani”.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji Jarmarku, przedstawicielom sołectw, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom oraz przybyłym wystawcom.