W dniu 5 czerwca 2022 r w Żmudzi odbył się Jarmark Aktywności Kobiet "Z tradycją w nowoczesność" współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska - Edycja 2022.

Głównym celem wydarzenia było wspieranie aktywności kobiet z terenów wiejskich, promowanie tradycyjnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu, lokalnego folkloru, zwyczajów, tradycji i produktów lokalnych oraz inicjatyw służących integracji lokalnej społeczności.

Jarmark połączony był z Dniem Dziecka i z tej okazji imprezę rozpoczął spektakl Teatru Maska "Misio Tulisio".

W trakcie wydarzenia mogliśmy zobaczyć i podziwiać tańczące dzieci z Zespołu Ziemi Chełmskiej ,występy przedstawicieli lokalnego folkloru, kapelę "Sami Swoi""Żmudziaki", zespoły "Jarzębinki""CudaWianki" oraz solistkę Panią Halinę Romanowską. Gościem specjalnym był Mariusz Kalaga, który wykonał swoje największe utwory i rozgrzał licznie przybyłych mieszkańców i gości.

W trakcie wydarzenia grupa Anima Art prowadziła gry i zabawy dla licznie zgromadzonych dzieci. Można też było skorzystać z jazdy konnej pod fachową opieką Panów Marka Nastaja, Marcina Rakowieckiego i Krzysztofa Goszczyńskiego.

Panie z Gminy Żmudź przygotowały bogate stoiska z własnoręcznie przygotowanymi potrawami regionalnymi, których mogli spróbować wszyscy uczestnicy Jarmarku oraz pokazy rękodzieła. Wyeksponowane zostały dawne przedmioty użytkowe wypożyczone z Etnograficznej Izby Regionalnej ze Stanisławowa oraz od okolicznych mieszkańców. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty plecenia wianków, tworzenia aniołów i biżuterii na których uczestnicy dorośli i dzieci mogli własnoręcznie stworzyć swoje prace. Podczas imprezy został zorganizowany konkurs ubijania masła.

Obecna na Jarmarku Pani Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek wspólnie z Panią Wójt Edytą Niezgoda wręczyły nagrody laureatom Konkursów w "Ubijaniu masła" i na 'Najlepsze ciasto"

Zwycięzcy Konkursów:

"Ubijania masła":

  1. Adrian Kiczyński
  2. Beata Porzycka-Niepogoda
  3. Lucyna Cichosz

"Najlepsze ciasto"

  1. Lidia Grobel
  2. Anna Tadaniewicz
  3. Stanisława Jarosz

Serdecznie dziękujemy za tak liczny i aktywny udział w tegorocznym Jarmarku. Zapraszamy na kolejne imprezy organizowane w Gminie Żmudź.