W dniu 26 czerwca 2022 r. odbyła się trzecia edycja Maratonów Kresowych w Gminie Żmudź. Partnerem Maratonów Kresowych w Żmudzi było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

W tym roku po raz pierwszy poza rywalizacją rowerzystów zaplanowano biegi terenowe Kresowe Trail na dystansie „Wertep” (19 km) oraz „Szpurt” (6 km).

Na dystansie „Szpurt” najlepsi okazali się Dariusz Osmólski z Nadaktywnych, Dariusz Jelski z WEST Rock Bike Team oraz Józef Wójcik z Chełm Biega natomiast wśród kobiet Justyna Jagiełło z Chełm Biega, Ewa Tarnowska z Lubelskiej Grupy Triathlonu oraz Anna Kupińska z Fabryki Sportu.

Na dystansie „Wertep” najlepsi byli: Kamil Borowski z Chełm Biega, Krzysztof Cichosz z Ruch Izbica/Ronin oraz Ireneusz Czyżewski. Niesamowitym wyczynem popisał się Kamil Borowski (Chełm Biega). Najpierw wygrał bieg na dystansie 19 km, a następnie wystartował w rowerowym Maratonie (57 km) zajmując 8. miejsce Open i trzecie w kategorii wiekowej. Bardzo cieszył udział w zawodach pochodzącego że Żmudzi Jarosława Kluziaka, który przebiegł dystans „Wertep”

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Julita Piwońska z Super Drużyna Ełk a kolejne Izabela Malinowska z Ruchu Izbica oraz Monika Sawicz.

Dodatkowo prowadzona była rywalizacja Dual dla zawodników, którzy wystartowali w biegu Szpurt na dystansie 6 km i rowerowym Półmaratonie. W Żmudzi najlepszym “kombinatorem” okazał się Dariusz Jelski (WestRock Bike Team).

Na głównym dystansie Maraton najlepsi okazali się kolejno Łukasz Mróz z GKK Peleton Okszów, Adam Nojszewski z ROSTI MTB TEAM oraz Łukasz Michaluk z ROSTI MTB TEAM.

Na dystansie Półmaraton najlepsi byli: Sebastian Grela z Ale Jazda Zamość, Dawid Bojarczak
z MILSPORT oraz Paweł Piotrowski z APG Peleton Białystok a wśród kobiet: Monika Mazur z Ale Jazda Zamość, Katarzyna Citko z ROSTI MTB TEAM oraz Katarzyna Ludynia z GKK Peleton Okszów.

Na dystansie FIT najlepsi okazali się Kamil Żarnicki z Banda Grudnia oraz Jakub Cimek i Mikołaj Rękas z GKK Peleton Okszów, natomiast wśród kobiet: Amelia Kokot i Beata Wójtowicz z GKK Peleton Okszów oraz Agnieszka Żakowicz z AGR Podlasie.

Na dystansie Mini najlepsi byli Alan Skorupka i Hubert Bury z Club Siedlce Triatlon oraz Filip Misiec z GKK Peleton Okszów, natomiast wśród dziewczynek Urszula Lulkiewicz i Anna Jelska z 3T Białystok oraz Martyna Wolanin z GKK Peleton Okszów.

Na dystansie Mikro najlepsi byli Xavier Kołodziejczyk, Kacper Wiśniewski oraz Natan Ostaszewski natomiast wśród dziewczynek Amelia Rakowiecka, Zofia Rakowiecka i Jowita Wierzchoń.

W wyścigu brali też udział mieszkańcy Gminy Żmudź, na dystansie Półmaraton Małgorzata Sierkowska. Na dystansie FIT: Amelia Kokot. Na dystansie Mini: Antoni Gaładyk, Wojtek Steczuk, Karolina Dmuch, Lena Kokot, Katarzyna Dmuch, Kajetan Steczuk oraz Iga Wierzchoń.

Uczestnicy na długo zapamiętają ten gorący wyścig na powitanie lata ze względu na ciekawe ściganie, upalną pogodę i dodatkowe atrakcje towarzyszące wyścigowi. W pamięci wszystkich zawodników zapisze się niesamowita strefa kibica, którą zorganizowali już po raz kolejny mieszkańcy Maziarni. Głośny doping, syreny i kurtyna wodna dodawały kolarzom sił do dalszej jazdy. Doping kibiców z Maziarni jest uznawany za najlepszy w całym cyklu Maratonów Kresowych. Czas oczekiwania na ceremonię dekoracji umilał ze sceny zespół “Jak Band”

Maratony Kresowe w Żmudzi odbyły się dzięki wsparciu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chełm, Spółdzielni Socjalnej Dębowy Las, firmie Bialkom Adam Białowąs oraz Radnego Powiatowego Radosławowa Rakowieckiego. Szczególne podziękowania należą się druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy czuwającym nad zapewnieniem bezpiecznych warunków ruchu drogowego podczas maratonów.