Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczpospolitej Polskiej.

W tym roku obchody święta niepodległości w gminie Żmudź rozpoczęto w Klesztowie od uroczystego podniesienia flagi państwowej oraz wspólnego odśpiewania hymnu państwowego pod Pomnikiem Niepodległości. Po hymnie delegacje pocztów sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej w Klesztowie, władz Gminy Żmudź i Szkoły Podstawowej w Żmudzi złożyły wieńce pod pomnikiem.

Następnie w Kościele Parafialnym w Klesztowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, która odprawił Ks. Proboszcz Tomasz Fidecki. Po nabożeństwie wierni wysłuchali Koncertu Pieśni Patriotycznej w wykonaniu zespołu „zGRAny Band”.

Kolejna część obchodów odbyła się w Żmudzi, gdzie przed Urzędem Gminy nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt a następnie w Kościele Parafialnym w Żmudzi pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Artura Sury odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Żmudź, po której również odbył się okolicznościowy Koncert w wykonaniu zespołu JAK-Band.

Delegacje szkoły oraz władz samorządowych złożyły kwiaty przy Kopcu Józefa Piłsudskiego w Wołkowianach.

Koncert Pieśni Patriotycznych upamiętnił i przypomniał poświęcenie pokoleń Polaków, którzy oddali swoje życie i przelali krew za naszą Ojczyznę, dzięki czemu możemy żyć teraz w niepodległej, wolnej Polsce. Należy zachować pamięć o tamtych wydarzeniach oraz dbać o to, żeby nigdy nie utracić niepodległości.

Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć i powspominać dawne czasy na fotografiach upamiętniających lokalną historię gminy Żmudź wystawionych przy kościołach.

Obchody 3 Maja zostały zrealizowane w ramach program Samorządu Województwa Lubelskiego „WARTO BYĆ POLAKIEM” na promocję województwa lubelskiego.
#Lubelskie #WartoByćPolakiem