W dniu 10 lutego 2017 roku w Gminnym Centrum Kultury w Żmudzi odbyła się niecodzienna uroczystość z okazji Jubileuszu 50-lecia Pożycia Małżeńskiego ośmiu par z terenu Gminy Żmudź.

Medalami  Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” zostali odznaczeni:
1.    Danuta i Józef Domińczuk
2.    Emilia i Franciszek Kocaj
3.    Krystyna  i Edward Listowscy
4.    Maria  i Marian Marchwiany
5.    Krystyna i Władysław Michalczuk
6.    Karolina i  Zbigniew Nowak
7.    Katarzyna  i Aleksander Wielgus  
8.    Barbara i Zdzisław Witamborscy


W imieniu Prezydenta RP dostojnym Jubilatom medale wręczył Marszałek Województwa Lubelskiego   - Krzysztof Grabczuk ,Wójt Gminy  Żmudź – Edyta  Niezgoda, Starosta Powiatu Chełmskiego – Piotr Deniszczuk,  reprezentant Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – Marek Dorosz, Przewodniczący Rady Gminy Żmudź – Krzysztof Gawrjołek, Radny Rady Powiatu Chełmskiego. W tym wyjątkowym dniu jubilatom towarzyszyli także najbliżsi. Mimo oficjalnego charakteru tej uroczystości przebiegła ona w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze. Każda z wyróżnionych par oprócz medalu otrzymała gratulacje, bukiety  kwiatów oraz upominki. Jubileusz uświetnił występ  kapeli „Żmudziaki”.
Zarówno Jubilaci jak ich rodziny zostali poczęstowani okolicznościowym tortem.