W dniu 9 grudnia 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie odbył się „IV Lubelski Kongres Sołtysów" organizowany przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego.


      Podczas kongresu miała miejsce konferencja na temat aktualnych problemów lubelskiej wsi. Nie zabrakło też tematów związanych z funduszem sołeckim oraz informacji o wsparciu ze środków Funduszy Unii Europejskiej w tym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
      Ponadto zaproszeni goście mogli uczestniczyć w degustacji produktów regionalnych i tradycyjnych na specjalnie przygotowanym stoisku promocyjnym. W trakcie trwania kongresu przeprowadzono dwa konkursy kulinarne: na najlepsze ciasto tradycyjne oraz na najlepszą potrawę wigilijną.


Gminę Żmudź reprezentowały Panie sołtyski:
Pani Ewa Matyszczuk – Sołtys Sołectwa Stanisławów
Pani Dorota Rakowiecka – Sołtys Sołectwa Annopol
Pani Jolanta Głaz -Sołtys Sołectwa Wołkowiany
Pani Barbara Dzikowska – Sołtys Sołectwa  Maziarnia
Pani Maria Domańczuk -Sołtys Sołectwa Ksaweórw


Sołtys sołectwa Annopol Pani Dorota Rakowiecka zajęła II miejsce w konkursie kulinarnym na najlepsze  ciasto tradycyjne  – Piernik Drożdżowy  oraz Pani Ewa Matyszczuk wyróżnienie w konkursie na najlepsza potrawę wigilijna – ryba w sosie warzywnym.
Emocji oraz dobrego humoru dostarczyły uczestnikom występy artystyczne.