- Szczegóły
Zalew "Dębowy Las" zajmujący powierzchnię 27 ha położony jest w miejscowości Wołkowiany w Gminie Żmudź. Jego nazwa pochodzi od rosnącego nieopodal lasu z dębami pokaźnych rozmiarów. Zalew jest wprost stworzony do odpoczynku w spokojnej i miłej atmosferze; można tam powędkować, popływać, skorzystać ze sprzętu rekreacyjnego (kajak, rower wodny), pograć w siatkówkę plażową, rozpalić grilla ze znajomymi, wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wokół zalewu lub po prostu poleżeć na plaży
i nacieszyć się wspaniałym i czystym powietrzem. Obiekt odwiedzają przede wszystkim mieszkańcy powiatów Hrubieszowskiego i Chełmskiego ale można też spotkać turystów z dalszych zakątków kraju.
W ciągu ostatnich dwóch lat obiekt zmienił się nie do poznania. Możliwe to było dzięki uzyskaniu dofinansowania na budowę infrastruktury turystycznej nad zalewem w ramach projektu „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym”. W tym okresie za prawie dwa miliony złotych wykonano szereg prac nad zalewem: wykonano drogę dojazdową, plac postojowy, pomosty wędkarskie, pomosty rekreacyjne, wymieniono piasek na plaży, zbudowano wiaty, tarasy widokowe, plac zabaw i zadaszenia z paleniskami, wykonano oświetlenie solarowe, zamontowano elementy małej architektury (ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci), zakupiono też sprzęt rekreacyjny (kajaki i rowery wodne). O popularności zalewu świadczy fakt, że uroczyste otwarcie nowej infrastruktury nad zalewem
w czerwcu 2015 r. zgromadziło setki turystów. W sezonie letnim nad zalewem znajduje się stoisko gastronomiczne. Obiekt jest ogólnodostępny i odwiedzany przez turystów przez cały rok ale w okresie jesienno – zimowym liczba turystów znacznie spada bowiem przyjeżdżają przede wszystkim osoby zainteresowane spacerami wokół zalewu.
- Szczegóły
Galerię Pieńków w rezydencji Marka Marii Pieńkowskiego w Lipinkach od lat odwiedzają polscy i zagraniczni artyści, aby uczestniczyć w wystawach, warsztatach i plenerach malarskich. Dotychczasowa działalność galerii obok wystaw znanych artystów ukierunkowana była na wschodzące gwiazdy polskiej sceny plastycznej.
- Szczegóły
Etnograficzna Izba Regionalna znajduje się w budynku po byłej szkole podstawowej w Stanisławowie. Zgromadzono w niej ponad sto interesujących eksponatów prezentujących dawne wiejskie życie.
- Szczegóły
Rezerwat Żmudź ma charakter geologiczno – florystyczny i zajmuje pow. 5,81 ha. Rezerwat utworzono w 1980 r. w celu zachowania unikalnych form erozyjnych, zbudowanych ze skał kredowych oraz ochrony stanowisk roślin kserotermicznych. Na jego terenie występuje unikalna roślinność kserotermiczna i jedyna tego typu zbiorowość lnu złocistego w Europie.
- Szczegóły
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi powstał około 1753 r. z fundacji Jana Zamoyskiego, jako cerkiew greckokatolicka. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji zrębowej z XVIII – wiecznym wyposażeniem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z 1757 r.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec