Ułatwienia dostępu

 

Kolejnym warsztatem i niestety ostatnim z cyklu, były ozdoby ze słomy a mianowicie pająki krystaliczne. Te wspaniałe tradycyjne ozdoby były zawieszane u sufitu w bogatych wiejskich chałupach. Słomiany pająk zagrał w filmie „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego – kiedy to Hanka ze złością zrywa pająka zawieszonego u powały.
Wykonanie tych dekoracji jest pracochłonne i wymaga wcześniejszego przygotowania materiału czyli słomy. Słomę należy zbierać na przełomie czerwca i lipca, a następnie wysuszyć. Przed przystąpieniem do pracy należy zwilżyć wodą aby stała się bardziej elastyczna i nie łamała się podczas pracy.
Obecnie wraz z modą na wesela w stylu BOOHO, pająki znajdują zastosowanie jako ozdoby sal weselnych.
W dniu 28 września 2023r. Udało nam się stworzyć takie cudeńka.

Pin It